Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

20 września 2018 TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, jedna z najsilniejszych trucizn. W przyrodzie, występuje ponad sto dwadzieścia szczepów bakterii Clostridium botulinum. Jej działanie polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych, co prowadzi do zahamowania czynności mięśni

Endospory Clostridium botulinum występują powszechnie w glebie i mogą rozwijać się w źle przechowywanej żywności. Ponieważ toksyna może przenikać przez błonę śluzową do układu pokarmowego, do zatrucia jadem kiełbasianym dochodzi głównie drogą pokarmową.

Wbrew temu co sugeruje łacińska nazwa (botulus –kiełbasa) źródłem zatruć są nie tylko przetwory (konserwy) mięsne, lecz również jarzynowe i rybne. W zależności od szczepu bakterii rozróżnia się siedem typów toksyn botulinowych, oznaczonych kolejnymi literami alfabetu A, B, C1, D, E, F i G. Wszystkie typy toksyny botulinowej posiadają podobny mechanizm działania, natomiast różnice występują w ich strukturze i stopniu toksyczności.

Objawy zatrucia występują od 18 do 36 godzin po spożyciu zainfekowanego jedzenia. Do typowych symptomów zalicza się podwójne widzenie, uczucie suchości w jamie ustnej spowodowane upośledzeniem wydzielania śliny, porażenie perystaltyki jelit, zaburzenia mowy i połykania, porażenie mięśni oddechowych.


Toksyna botulinowa w migrenie

Skuteczność TBA w leczeniu migreny wynika z hamowania i blokowania uwalniania cząstek pobudzających stan zapalny oraz mediatorów bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego. Mówi się również o wpływie rozluźnienia mięśni i zmniejszeniu nacisku na końcówki nerwów na głowie.

Ta metoda jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny przewlekłej. Podawanie toksyny polega na ostrzykiwaniu odpowiednich miejsc na głowie. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może czuć lekki dyskomfort spowodowany ukłuciami igły. Skutki uboczne takiego zabiegu występują bardzo rzadko i są odwracalne.

Działanie toksyny jest długotrwałe. Aż 80% pacjentów odczuwa poprawę po zastosowaniu leczenia toksyną botulinową, a w ponad połowie przypadków dochodzi do całkowitego wyeliminowania bólów głowy. Skuteczność wzrasta wraz z ilością kolejnych zabiegów.

Przeciwwskazaniem do zastosowania jadu kiełbasianego są natomiast:

  • choroby skóry głowy,
  • problemy z przełykaniem i oddychaniem,
  • miastenia,
  • niektóre antybiotyki
  • czulenie na składniki botoksu,
  • preparaty przeciwkrzepliwe,
  • oraz ciąża.

 

Udostępnij na: