Migrena przewlekła i przyczyny jej występowania
Migrena przewlekła
Migrena przewlekła to postać migreny, zwana dawniej migreną transformowaną. Charakteryzuje się chronicznymi, bólami głowy odczuwanymi jako pulsowanie. W jej przypadku napady bólu głowy trwają powyżej 15 dni w miesiącu przez okres przynajmniej 3 miesięcy.
Znaczna większość osób uskarżających się na przewlekłe migreny cierpiało na napady migrenowe (najczęściej bez aury) już od dłuższego czasu (bóle stają się słabsze, ale występują częściej, aż w końcu zaczynają pojawiać się codziennie). Niektóre osoby cierpiące na przewlekłą migrenę opisują ostre napady bólu głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, podobnie jak w klasycznej migrenie.
Często trudno jest odróżnić bóle napięciowe od przewlekłej migreny. Z tego powodu, wiele osób może zostać poddanych niewłaściwemu leczeniu. Terapia jest tym trudniejsza, że ból głowy ma charakter chroniczny. Osoby cierpiące na przewlekłą migrenę często nadużywają leków przeciwbólowych. W ten sposób narażają się na rozwinięcie tolerancji na te leki i w końcu zależności lekowej.
Zbawieniem dla tych chorych jest terapia toksyną botulinową dająca szansę na poprawę jakości życia, zmniejszenie ilości i tak mało skutecznych leków i wyrwanie się w końcu z koszaru ciągłego bólu!
Przyczyny występowania migreny przewlekłej
Podobnie jak w przypadku klasycznej migreny epizodycznej nie zostały w pełni wyjaśnione patologiczne zjawiska zachodzące w organizmie odpowiedzialne za rozwój choroby.
Najprawdopodobniej stanowią one zespół wielu zjawisk, wśród nich:
- zaburzenia w przepływie krwi w naczyniach mózgowych,
- okołonaczyniowe procesy zapalne,
- aktywność tzw. generatora procesu migrenowego znajdującego się w obszarze pnia mózgu.
Na migrenę przewlekłą mogą być bardziej narażone osoby, u których migrena już występowała w rodzinie. Wiele wyników badań wskazuje na dziedziczne przekazywanie skłonności do pojawienia się tej choroby.
Ze względu na długi okres występowania ataków migrenowych jakość życia pacjenta ulega pogorszeniu, co może wpłynąć na pojawienie się zaburzeń nerwicowych lękowo-depresyjnych, co często również wymaga specjalistycznej terapii.